MARUZ BIRAKMA TERAPİSİ NEDİR?

Maruz bırakma teknikleri araştırmalarca geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ve sık kullanılan tekniklerdendir. Günümüzde özellikle bilişsel davranışçı terapilerde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Devamını oku


ONLINE TERAPİLER HAKKINDA

Günümüzde özellikle pandemi süreciyle birlikte online terapilere olan talep yoğunlaşmıştır. Teknolojinin gelişmesi ve kullanılmasıyla birlikte, uygulamada bazı fırsatlar ve zorluklar ortaya çıkmıştır.

Devamını oku
BİLİŞSEL ÇARPITMALAR

Bilişsel davranışçı model, insanlardaki psikolojik bozulmaların, çarpıtılmış-olumsuz düşünce/inançlar sebebiyle ortaya çıktığını söyler.

Devamını oku
BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ NEDİR?

Bilişsel Davranışçı Terapi, psikolojik bozuklukların tedavisinde kullanılan, kanıta dayalı bir psikoterapi türüdür. Depresyon, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk, fobiler, yeme bozuklukları, alkol/madde bağımlılığı, öfke problemi travma sonrası stres bozukluğu gibi birçok ruhsal bozukluğun sağaltımında etkili olduğu, yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır

Devamını oku
TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU NEDİR?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu, travmaya verilen tepkilerin geneline verilen bir isimdir (Herbert, 2007). Amerikan Psikiyatri Birliği’nin tanımına göre travma sonrası stres bozukluğu; gerçek ve ağır bir biçimde ölüm, yaralanma ya da cinsel tacize uğramış olma gibi...

Devamını oku