TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU NEDİR?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu, travmaya verilen tepkilerin geneline verilen bir isimdir (Herbert, 2007). Amerikan Psikiyatri Birliği’nin tanımına göre travma sonrası stres bozukluğu; gerçek ve ağır bir biçimde ölüm, yaralanma ya da cinsel tacize uğramış olma gibi travmatik bir olay yaşama ya da bu durumların başkalarının başına geldiğine doğrudan tanıklık etmenin ardından başlayan; travmatik olayla ilgili sıkıntı verici anıların istemsizce canlanması, kabuslar görme, dissosiyasyon tepkileri, travmatik çağrışımlar yaşama, travmatik olayla ilişkili uyaranlardan kaçınma, olumsuz biliş ve duygudurum değişimi, travmatik olayla ilgili aşırı uyarılma ve tepki gösterme ile seyir eden bir bozukluktur (DSM-5, 2013).

Kişiler verdikleri tepkilere, tepkilerin sayısı ve şiddetine göre kısmi ya da tamamıyla TSSB geçiriyor olabilir. Bu tepkiler bazen travmadan hemen sonra değil, birkaç ay sonra meydana gelebilir (Herbert, 2007).

Kaynakça

American Psychiatric Association, & Association, A. P. (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5®). Van Haren Publishing.
Herbert, C. (2007). Travma sonrası ortaya çıkan psikolojik tepkileri anlamak: travmaya uğrayanlar ve aileleri için bir rehber. (N. Azizlerli ve R. Güneş, Çev.) İstanbul: Psikonet Yayınları.